І на тім рушничкові…
Біле полотно, а на ньому орнаменти, квіти, виноград, лебеді, півники і навіть раки до пива. Все це ескізи вишивок майстра Григорія Гриня з Полтавщини. Разом з іншими харків’янами ми мали змогу уявно полинути в старовинне козацьке містечко Опішне, де зберігають та передають із роду в рід народні традиції, особливо майстерність вишивки та гончарства. Місточком між нашими областями став Харківський обласний центр народної творчості, що вперше в прийдешньому тисячолітті гостинно відкрив двері для персональної виставки декоративного розпису Григорія Гриня.
Довгий час Григорій Петрович працював художником на відомій Опішненській фабриці художніх виробів. Зразки для своїй майбутніх робіт майстер разом з колегою Михайлом Півтурацьким відшукував у селах та хуторах рідної полтавської землі. Бережно збирав самі маленькі фрагментики, комбінував їх та створював ескізи майбутніх вишиванок. За 37 років роботи на фабриці майстер розробив ескізи тисяч виробів: чоловічих і жіночих сорочок, скатертин, сюжетних, обрядових і ритуальних рушників тощо. Більше 250 цих унікальних творчих розробок представлено на виставці. Нині Григорій Петрович перебуває на заслуженому відпочинку. Його твори експонувались на багатьох виставках — від республіканських до закордонних. Роботи Гриня зберігаються в декількох українських музеях.
Переходячи від зразка до зразка, дивуєшся неповторності кожного малюнку. А потім уявляєш скільки праці вкладено в кожен рушник чи сорочку, що вишивались по цим ескізам. Як кажуть у Центрі народної творчості, найскладніші та найцінніші ті роботи, які вишиваються білим по білому. Воно й зрозуміло, бо тут вже не пограєшся кольорами, треба використовувати різні техніки вишивки і таким чином показувати всю свою майстерність.