Василий Салыгин: надо жить будущим!
Минулу сесію Харківської обласної ради можна без перебільшень назвати знаковою, оскільки на ній, згідно із Законом України «Про місцеве самоврядування», було заслухано звіт про діяльність Харківського обласного парламенту. Звітував голова обласної ради Василь Салигін. Про це та інше у прямому ефірі обласного радіо з ним розмовляла Віталіна Зіньківська.
— Василю Вікторовичу, Ваша загальна оцінка: чи відповідають результати роботи облради докладеним зусиллям?
— Ні, не відповідають. Бо, на жаль, обласна рада сьогодні не має законодавчого механізму, щоб повністю реалізувати свої повноваження. І в деяких випадках — з об’єктивних причин — ми не можемо довести до логічного завершення ті справи, які посправжньому турбують. Ось цим я і незадоволений.
— Як Ви вважаєте, чи посприяє покращенню системи оновлений закон України про місцеве самоврядування та адміністративнотериторіальну реформу, про яку стільки років говориться?
— Насамперед, я не думаю, що саме за рахунок адміністративнотериторіальної реформи відбудуться покращення. Підходити потрібно обережно, виважено. В одному місці реформа дасть позитивний результат, а в іншому, як сьогодні ми бачимо, може призвести до ворожнечі між селами, районами чи містами. Я згоден з усіма тими, хто виступає за політичну реформу на місцях. Погоджуюсь і з тим, що повинен бути і представник Президента чи контролюючого органу. Ті, хто безпосередньо на місцях здійснюють керівництво селом, районом, містом області, повинні обиратися, і в них мають бути повноваження для вирішення всіх питань.
— Як відомо, кількісний склад Харківської обласної ради збільшився майже вдвічі. Чи виправдало себе це збільшення? Чи можна сказати, що депутатський корпус Харківщини став командою, якщо не однодумців, то людей, які злагоджено працюють на спільну мету?
— Не майже вдвічі — більше, чим вдвічі. Було 68, стало 150 депутатів. З них 83 депутата налічує фракція Партії регіонів. Це більше, ніж було депутатів взагалі у минулому скликанні. Обласна рада — це зріз верств населення Харківщини, який відображає різні погляди. В раді присутні люди різного фаху, багато депутатів мають одну, дві, три вищих освіти, присутні Герої України, академіки, ректори вузів, колишні керівники райдержадміністрацій, заступники голови облдержадміністрації, начальники управлінь. Тобто, якісний склад депутатського корпусу на дуже високому рівні. У нас 5 представників обласної ради були депутатами Верховної Ради.
— Кількість постійних депутатських комісій обласної ради зросла з 8ми до 18ти. Наскільки ефективно працюють нові? Чи не дублюють одна одну?
— Я із задоволенням працюю зі всіма депутатами, можливо, за виключенням двохтрьохосіб. Я задоволений роботою всіх 18 комісій. І це не надумано, що їх 18. Коли комісія більш вузького профілю, вона розглядає фахові питання. Там і представники зібрались за фаховою приналежністю. Це не кон’юнктурщина.
— У нас діє 17 обласних програм. Ставити запитання: яка з них найважливіша, напевне, було б некоректно. Тим не менше, деякі, впевнена, знаходяться під Вашим особистим контролем. Які саме?
— Вони всі знаходяться під моїм особистим контролем. Сказати, що якась програма вище чи нижче, я не можу. Не маю на це права. Справа в іншому. Програми прийняті, а, на превеликий жаль, на деякі з них не вистачає коштів. Ви казали, що доводиться випрошувати кошти з центру. Це неправильно, але ж якщо кошти будуть даватися легко, то ми їх цінувати не будемо. Це моя точка зору.
— У своєму звіті Ви наголошуєте, що завдяки домовленостям з Кабінетом міністрів, НАК «Нафтогаз України», будуть збільшені обсяги фінансування газопроводів на території Харківської області, що дасть можливість збільшити рівень газифікації краю з 65,5% до 67,5%. Та чи не зависнуть ці плани у повітрі через те, що НКРЕ встановила високі ціни на газ для побутових споживачів?
— Енергоносії подорожчали, причому у всьому світі, не тільки в Україні. Україна має свої власні запаси газу, який вона видобуває, який йде, як ми кажемо, на потреби населення. Я б не говорив так однозначно, що ціни високі для усього населення. Я за диференційовану систему оплати. Якщо бабуся використовує, наприклад, 1000 кубів газу для опалення будинку, то газ для неї повинен бути за мінімальною ціною, а якщо у цієї пенсіонерки, не дай Боже, і пенсія низька, то вона ще й до цієї малої ціни за газ повинна отримувати субсидію.
— Тобто, Ви вважаєте, що при збільшенні рівня газифікації будуть бажаючі той газ споживати? Що ми не зустрінемося з такою ситуацією, коли люди будуть казати — та не треба нам той газопровід тягнути.
— Люди на прийомах просять, щоб їх будівлі були газифіковані. Одними дровами не протопиш. А крім того, все перераховується через умовне паливо: у відповідності до того, яка ціна на газ, така ж ціна буде і на вугілля. Я впевнений, що економічний розвиток нашої країни дозволить людям користуватися газом.
— На Харківщині почалися жнива. Цьогорічні вкрай складні погодні умови привертають особливу увагу до обласної програми підтримки сільгоспвиробника. Щоб не було, як у минулому році, коли гроші зависли, і під кінець року прийшлось лихоманно ділити.
— Я впевнений, що гроші не зависнуть. Люди вже навчені тим, що якщо вони не оформлять документи, то, як кажуть, «під лежачий камінь вода не тече». Податки ж також сплачуються в ці місяці, отож, на цей період припадає більша частина податків, які будуть сплачуватися в області.
— Наприкінці минулого року, завдяки злагодженій роботі представників усіх гілок влади, було прийнято рішення виділити кошти на будівництво харківського метрополітену із загального фонду державного бюджету. Але зараз багато хто висловлює сумніви у тому, що вдасться відкрити нову станцію підземки у запланований термін. Що стало на заваді?
— На заваді став бюджетний розпис, який передбачає, що найбільші кошти з державного бюджету перекладаються на друге півріччя, на четвертий квартал року. А метро ми повинні були здати до Дня міста. Коли у Харкові був віцепрем’єрміністр України Володимир Рибак, ми разом з ним та з мером Михайлом Добкіним відвідували будівництво. І Володимир Васильович сказав, що буде особисто сприяти тому, щоб кошти були перекинуті, тому що пускова станція у цьому році є тільки в Харкові. В тому, що станція буде добудована цього року, я впевнений.
— Добре, будемо оптимістами. Згідно з даними Центру соціологічних та політичних досліджень і технологій, який проводив опитування слобожан наприкінці червня — на початку липня, Ви входите у трійку лідерів за коефіцієнтом довіри населення. Що, на Вашу думку, цьому посприяло?
— На мій погляд, вплинуло те, що мене, в більшості випадків, турбує те, що хвилює людей. Те, що я живу їх проблемами, що я віддався роботі. Але говорити про себе, мабуть, не зовсім коректно. Я, дійсно, працюю від душі, з відкритім серцем. І що думаю, те й кажу. Як люди оцінили — їм видніше.